piątek, 15 kwietnia 2016

Mydło mydłu nie równe – czym się kierować przy wyborze mydła?



Witam ponownie!

Dzisiaj temat dla mnie niezmiernie ciekawy, dlatego zasypię Was szczegółowymi informacjami :) Slogany i hasła popularnych koncernów kosmetycznych zasypują nas deklaracjami na temat łagodnego pH, nawilżenia czy odżywienia naszej skóry – a ile w tym prawdy i na co właściwie zwracać uwagę przy wyborze mydła?

http://www.milionkobiet.pl/files/2013_08/glowne-0f99192a7d1379d8ffd9764064931060_545626.jpg

Rodzaje mydeł

Pierwsze mydła wywodzą się jeszcze z czasów starożytnych, kiedy to były wytwarzane w sposób tradycyjny. Jednak na przestrzeni lat razem z rozwojem techniki zaczęto tworzyć mydła o zupełnie odmiennym składzie chemicznym.
Obecnie możemy wyróżnić mydła:

  • naturalne – mydła o krótkim składzie chemicznym, wytwarzane z olei roślinnych, tłuszczów zwierzęcych lub ługu ( wodny roztwór wodorotlenku sodu lub potasu).
  • sodowe – białe twarde mydło w kostkach
  • potasowe – miękkie, maziste mydło, potocznie zwane szarym dostępne w aptekach
  • magnezowe – mydła w ciekłej postaci
  • syndety – kostki myjące, które zawierają tylko około 10% mydła

Mydła drogeryjne

Mydła drogeryjne, które powszechnie znajdziemy na półkach sklepowych to właśnie mydła sodowe i syndety. Zdecydowanie gorszym wyborem będą zwykłe mydła sodowe mające wysokie pH 8,5-10, co wysusza i podrażnia naszą skórę. A osad powstały po użyciu takiego mydła zapycha ujścia gruczołów łojowych . Do produkcji takich mydeł często używa się PEG-i, czyli związki ułatwiający wiązanie wody i tłuszczu w jednolitą masę. Warto dodać, że do produkcji PEG-ów wykorzystywany jest etylenoksyd – związek rakotwórczy, mogący przedostawać się do kosmetyku. Dodatkowo możemy w nich znaleźć silikony, sztuczne barwniki, substancje zapachowe czy parafinę. Substancje te będą skutecznie niszczyć płaszcz hydrolipidowy skóry. Syndet natomiast powstaje z nasyconych kwasów tłuszczowych połączonych z syntetycznymi detergentami – tensydami. Tensydy to związki powierzchniowo czynne odpowiedzialne za pienienie się i usuwanie brudu. Oczywiście znajdziemy tu też utwardzone tłuszcze. Syndety zawierają dodatek wyciągów roślinnych oraz emolientów. To dodatek tych ostatnich ratuje naszą skórę przed wysuszeniem spowodowanym detergentami. Syndety mają też w odróżnieniu od zwykłych mydeł sodowych pH w granicach 5,5-7 – czyli dobrym dla naszej skóry. W odróżnieniu od mydeł sodowych syndety nie pozostawią też osadu.
Oba rodzaje mydeł nie są odpowiednie dla osób ze skórą wrażliwą. Przy codziennym stosowaniu naruszają naszą barierę lipidową skóry – wysuszają i podrażniają.
Ciekawostką jest, że tzw szare mydło "Biały Jeleń" to nie mydło potasowe a sodowe. Mydło to od pospolitego mydła sodowego różni się brakiem substancji zapachowych i barwników.

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/28364/440mydlo.jpeg
Mydła przyjazne naszej skórze

Mydła wytwarzane w sposób tradycyjny obecnie zyskują coraz większe grono zwolenników. Wszystko za sprawą pielęgnujących a często nawet leczniczych właściwości. Mydła naturalne charakteryzują się krótkim składem, często są wykonywane ręcznie a ich pH jest odpowiednie dla naszej skóry. Takie mydła bazują na szlachetnych olejach, znanych ze swoich dobroczynnych właściwości: oliwie z oliwek, oleju laurowym, oleju kokosowym, oleju palmowym i oleju lnianym. Składniki te działają zmiękczająco, nawilżająco i natłuszczająco, łagodzą podrażnienia, wykazują działanie regenerujące, antyseptyczne i wygładzające. Mydła naturalne dzięki nieobecności detergentów są odpowiednie dla dzieci oraz osób z wrażliwą skórą. Mydła te będą się też delikatnie pienić i nie pozostawiać osadu na skórze.

Wśród mydeł naturalnych możemy wymienić:
- mydła Aleppo - syryjskie mydło wytwarzane ręcznie, bazujące na oleju laurowym i oliwie z oliwek.
- mydła marsylskie - cechujące się oliwą z oliwek oraz około 72% tłuszczów roślinnych w składzie a także cudownym zapachem.
- mydła siarkowe - mające w swoim składzie 5% czystej siarki polecane dla osób z trądzikową cerą
- mydła borowinowe - powstająca z olejów roślinnych z dodatkiem borowiny.
Mydła naturalne mogą być stosowane do mycia całego ciała, twarzy jak i włosów.


https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/b6/95/55cfd09c7651c_o.jpg?1442174440

Na uwagę zasługują również różnorodne w kolory i zapachy mydła glicerynowe. Prawdziwe mydło glicerynowe poznamy po tym że, gliceryna znajduje się na drugim miejscu w składzie zaraz po wodzie. W takim mydle powinny być używane naturalne barwniki i aromaty, olejki eteryczne. Mydło na bazie gliceryny ma działanie nawilżające, zmiękczające i bez przeszkód może być używane przez dzieci.
Mydło glicerynowe pozostawia cudowny zapach na skórze i w pomieszczeniu ale musi być osuszone po użyciu - inaczej rozmięknie i będzie nam krócej służyć.


W trosce o swoją skórę zachęcam do wypróbowania naturalnych mydeł lub mydeł glicerynowych. Różnica jest na pewno wyczuwalna. Skóra po użyciu naturalnego mydła nie jest sucha, ściągnięta a my nie musimy po umyciu się takim mydłem łapać od razu po balsam czy krem do rąk. Więcej o poszczególnych mydłach naturalnych już wkrótce :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz